top of page

Bizden Haberler

Batan Zorbey gemisi parçalanarak denizden çıkarıldı

2012'de Antalya’da kayalıklara çarparak buğday yükü ile denize gömülen Zorbey gemisi, 10 yıl su altında kaldıktan sonra koydaki doğal yaşamın korunması ve gemi enkazının ekonomiye kazanımı amacıyla 35 metre derinlikten enkaz çıkarma çalışma gerçekleştirildi.


Antalya'nın Demre ilçesindeki Kekova Adası Tersane Koyu'nun güneyinde suyun 35 metre altında 10 yıldır yatan Zorbey adlı kuru yük gemisinin enkazı suyun altında oksijen kaynağıyla 35- 40 tonluk parçalara ayrılarak vinçle su üstündeki platforma alındı.

Daha sonra Demre Yat Limanı'na taşınan enkaz çıkarma faaliyeti 15 gün içinde tamamlanarak 1200 tonluk demir ekonomiye kazandırıldı.
Koyda yeniden doğal yaşam başlayacak


Akdeniz'in en güzel koylarının birindeki kirlilik sona erecek. Koyda yeniden doğal yaşam başlayacak. Koydaki balıklara doğal barınak olarak denize özel yapım konteyner kutular (Tonoz) bırakıldı.

Bölgenin tarihi ve doğal sit alanı olması nedeniyle enkaz çıkarma çalışmaları, Demre'deki Likya Uygarlıkları Müzesi uzmanları tarafından denetiminde gerçekleştirildi.


Basında Zorbey: Haber Linki 1 Haber Linki 2

37 görüntüleme0 yorum

İlgili Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page