top of page

Bizden Haberler

Ayı Bacak Bartın’da! Deniz altında en büyük operasyon başladı.

17 Ocak 2021 tarihinde Güzelcehisar açıklarında batan Arvin adlı batığa ait hurdayı çıkartacak 15 kişilik ekip kurban keserek işe başladı. Ayı Bacaklı tripot vinç, 7 bin 100 dtw’lik gemiyi 3 ayda çıkartacak.


Arvin böyle batmıştı.


Denizcilik tarihinin ilginç kazaları arasında yerini alan ve 17 Ocak 2021 tarihinde Bartın Güzelcehisar açıklarında batan Arvin gemisi su altından çıkartılarak ekonomiyi kazandırılacak. Aras Denizcilik ve Sualtı Hizmetleri Ltd. Şirketine ait Ayı Bacaklı (Tripot Vinç) çalışmalara başladı. Şirketin patronu Ferdi Aras, 5’i gemi personeli, 10’u sektörün uzmanı dalgıçlardan olmak üzere toplam 15 personelin 3 ay çalışacağını söyledi.


Adak keserek çalışmalara başlayan ekip, ilk olarak sualtı video görüntüleme çalışması yapıyor. Ardından deniz altında kaynak kesme yöntemi ile 30-40 tonluk parçalar halinde Ayı Bacaklı vinç sayesinde hurda denizin altından çıkartılacak. Bartın’da bu güne kadar deniz altında yapılan en büyük operasyon olarak kayıtlara geçen çalışmanın 90 günde tamamlanması planlanıyor.


Enkazdan çıkartılacak materyale, bölgedeki haddanelerin hammadde olarak ilgi göstermesi bekleniyor.


113 metre uzunluğunda, 13 metre genişliğindeki gemi, Gürcistan’dan Bulgaristan’a üre yükü taşırken 17 Ocak 2021’de çıkan fırtınada ortadan kırılarak batmıştı. Gemide Ukraynalı ve Rus 12 mürettebatın 6’sı sağ olarak kurtarılmıştı.

40 görüntüleme0 yorum

İlgili Yazılar

Hepsini Gör

Comentarios


bottom of page